کشور چین به عنوان محمل یکی از اصلی‌ترین تمدن‌های باستانی جهان همواره مقصد اصلی بسیاری از گردشگران جهان بوده و صنعت توریسم یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی دولت و نیز بسیاری از مردم این کشور محسوب می‌شود.

مکان‌های دیدنی این کشور پهناور آنقدر زیاد و متنوع‌اند که برای بازدید از همه آنها شاید ماه‌ها زمان و کیسه‌ای پرپول و بدون محدودیت لازم باشد بنابراین اصلی‌ترین موضوع در مورد سفر به چنین کشوری، داشتن برنامه‌ی از پیش تعیین شده و مشخص است و تمام پیش‌بینی‌های مربوط به زمان و هزینه و ... باید تا حد امکان دقیق صورت بگیرد تا دچار مشکل نشویم.
روابط نسبتا خوب دولت چین و دولت ایران سبب شده تا تبادل گردشگر بین دو کشور به صورت مثبتی رشد کند. امروزه پروازهای متعددی بین دو کشور برقرار است.

اطلاعات گردشگری جمهوری خلق چین

پایتخت: پکن (بیجینگ)
واحد پولی: یوان
نرخ برابری با یک دلار: 6.21
آدرس سفارت : تهران، خیابان اقدسیه، شماره ۷۳ - تلفن: ۲۲۲۹۱۲۴۰
پیش‌شماره تلفنی: +۸۶

معرفی چین

جمهوری خلق چین، کشوری با نزدیک به ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت یعنی ۱۹ درصد جمعیت جهان پرجمعیت‌ترین کشور جهان است. چین با مساحت ۹.۵ میلیون کیلومتر مربع، تقریبا برابر مساحت ایالات متحده آمریکا و ۶ برابر مساحت ایران، یکی از کشورهای جنوب و جنوب‌شرقی آسیاست که به سبب تاریخ کهن و باستانی و گستردگی سرزمینی و در نتیجه تنوع فرهنگی و آب و هوایی یکی از اصلی‌ترین مقاصد جهانگردان در صنعت گردشگری جهان محسوب می‌شود بطوریکه پس از آغاز اصلاحات اقتصادی دولت کمونیست چین در دهه ۷۰ و رفع ممنوعیت سفر اتباع خارجی به آن و با سرمایه‌گذاری‌های گسترده در صنعت هتل‌داری و حمل و نقل و سایر زیرساخت‌های جهانگردی، صنعت توریسم به سرعت رشد کرد تا اینکه در سال ۲۰۱۱، چین سومین کشور پربازدید جهان با ۵۶ میلیون نفر گردشگر گردید.
برآوردها نشان می‌دهد درآمد چین از صنعت توریسم به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده باشد و هرساله نیز بر مقدار آن افزوده می‌شود.

تاریخچه چین

نوشتن از تاریخ تمدنی ۷ هزار ساله و خلاصه کردن آن در یک یا دو بند بسیار سخت و مشکل است. با این حال بد نیست مختصری از تاریخ غنی و پراُفت و خیز این کشور بزرگ را بدانیم.  چین سرزمینی وسیع با مردمانی سخت‌کوش است که جزء معدود تمدن‌های پایدار بشریت بوده‌اند بطوریکه همچون پنج هزار سال پیش، اکنون نیز در حاشیه رودهای مهم این سرزمین همچون رود زرد به کشاورزی می‌پردازند اگرچه تمدن‌های موجود در حاشیه این رودها بارها به سبب طغیان‌ها و سیلاب‌های گسترده نابود گشته‌اند اما شرایط مناسب زیستی سبب شده تا دوباره انسان‌ها را برای سکونت جذب خود کنند. البته بتدریج مهندسان چینی راه‌های مهار سیلاب را فراگرفته و توانستند بر این بلای طبیعی فائق آمده و امپراطوری‌های بزرگ و قدرتمندی را سامان دهند.


در عصر برنز که دوران اوج هنری چین باستان به حساب می‌آید، کشاورزی شورشی توانست امپراطوری ستمگر «شیا» را سرنگون کرده و سلطنت «شانگ»‌ها را بنیان دهد. در ادامه‌ی تاریخ رشد هنر و صنعت تحت حکومت این سلسله، آنها را معروف کرد اما حکومت شانگ‌ها نیز دیری نپایید که سرنگون شد چراکه توسط قبیله‌ی «جو» از بین رفته و بدین ترتیب امپراطوری «جو» که طولانی‌ترین دوران حکومت چین را داراست، بر سر کار آمد. تولد و مرگ کنفسیوس، حکیم بزرگ چینی در این دوران اتفاق افتاد.
بتدریج با تضعیف سلسله «جو»، سلسله «چه‌این» شروع به شکست دادن دولت‌های محلی کشور و غلبه بر دولت مرکزی نموده و توانست امپراطوری خود را بر کل کشور بگستراند. دیوار بزرگ چین و همینطور خط و پول واحد چین و نیز جاده بزرگ ۹۰۰ کیلومتری این کشور یادگار این دوران است.
 یکی از معروف‌ترین امپراطوری‌های چین باستان، قطعا سلسله قدرتمند و پرآوازه‌ی «هان» است که ساخت جاده‌ی معروف ابریشم به طول ۱۳ هزار کیلومتر از یادگارهای آن دوران به شمار می‌رود. این سلسله با تبادل بازرگانی و فرهنگی با کشورهای قدرتمند منطقه همچون هند بتدریج به کشورهای غربی متمایل شده و فرستادگانی را به کشورهای غربی فرستاد. در قرن نوزدهم اما بتدریج دولت مرکزی تضعیف گشته و زمینه شورش‌های منطقه‌ای فراهم گردید.
دخالت کشورهایی همچون بریتانیا و دیگر دول استعمارگر غربی در امور داخلی چین بتدریج بر وخامت این اوضاع می‌افزود تا اینکه در سال ۱۹۱۱ انقلابی بدست ملی‌گرایان رخ داده و آخرین سلسله‌ی پادشاهی در چین منقرض گردید. البته حکومت ملی‌گرایان نیز دیری چند نپایید چرا که مدام توسط مخالفینی چون حزب کمونیست و متحد ایدئولوژیکش یعنی اتحاد جماهیر شوروی اسبق تهدید می‌شد. پس از حمله ژاپن و تسخیر پکن، کل نیروهای کمونیست و ملی‌گرا متحد شدند تا دوباره چین را آزاد سازند و بالاخره توانستند ژاپنی‌ها را طی جنگ‌های فاجعه‌باری شکست دهند اما پس از این پیروزی ملی‌گراها به ریاست چیانگ و کمونیست‌ها به ریاست مائو باردیگر به فکر تشکیل حکومت و در اختیار گرفتن قدرت افتادند. طی این تغییر و تحولات سرانجام مائو توانست در پکن اعلام جمهوری کرده و همینطور ملی‌گراها را به تایوان فعلی فراری دهد. بدین ترتیب در تایوان دولت مستقلی تشکیل گردید که تا این زمان نیز اختلافات شدیدی با دولت مرکزی چین دارد و خود را کشور مستقلی می‌داند.
مائو تسه تونگ که تئوریسین مکتب مائویسم نیز محسوب می‌شد، یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های سیاسی دنیا در قرن بیستم است. از مهم‌ترین اقدامات وی میتوان به مصادره همه زمین‌های کشاورزی چین در سال ۱۹۵۸ و تقسیم‌بندی آنها به ۲۶ هزار واحد اشتراکی و انقلاب فرهنگی در سال ۱۹۶۶ اشاره نمود که طی آنها بیش از ۳۸ میلیون چینی در اثر قحطی و گرسنگی و نیز سرکوب توسط ارتش جان خود را از دست دادند. مرگ مائو و نارضایتی‌های گسترده سبب تمایل تدریجی چین به غرب و دوری این کشور - حداقل از نظر سیاست‌های اقتصادی - از اصول کمونیسم گردیده و درهای این کشور را به تکنولوژی و پیشرفت افتصادی باز نمود.
از دیگر اتفاقات غم‌انگیز بعد از دوران مائو می‌توان به قتل عام دانشجویان معترض طی تظاهرات سیاسی در جون ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آن‌مین اشاره نمود که هنوز هم در اذهان بسیاری از مردم جهان به تلخی باقی‌مانده است.

طبیعت و جغرافیا چین

جمهوری خلق چین دومین کشور پهناور جهان پس از روسیه است که دارای مرز مشترک با حدود ۱۵ کشور (بدون احتساب ماکائو و هنگ کنگ) می‌باشد که در این میان هند با بیش از سه هزار کیلومتر بیشترین و ماکائو با ۳۴۰ متر کمترین مرزهای مشترک را دارا هستند. این کشور از شمال با روسیه، مغولستان، قزاقستان و قرقیزستان، از جنوب با ویتنام، لائوس، هند، نپال و بوتان، از غرب با کشورهای همسایه ایران یعنی افغانستان و پاکستان و همینطور تاجیکستان هم مرز بوده و از شرق نیز دارای خط ساحلی گسترده در کناره دریاهای زرد و چین است.
 آب و هوای این کشور با توجه به وسعت بسیار زیاد آن در مناطق مختلف متغیر است بطوریکه در قسمت شرقی و در سواحل آن به سبب خاک حاصلخیز، آب و هوای مساعد کشاورزی و همینطور رونق تجارت و گردشگری، شاهد جمعیتی فشرده هستیم و بالعکس در مناطق غربی و شمالی به سبب وجود کوهستان‌های صعب العبور و هوای سرد و خشک، تراکم جمعیت کمتری وجود دارد.
تبت نیز به سبب ارتفاع بسیار و دوری از دریا، آب و هوایی خشک و سرد دارد و خاکش برای کشاورزی مساعد نیست.
از مهمترین عوارض طبیعی این کشور می‌توان به سلسله کوه‌های هیمالیا از جمله اورست در جنوب غربی چین و مرز این کشور و نیز بیابان «گوبی» به عنوان پنجمین بیابان بزرگ دنیا اشاره نمود. رودهای زرد و یانگ‌تسه نیز دو رود بزرگ جاری در این کشور هستند که قدمتی تاریخی داشته و نقش مهمی در تاریخ تمدن چین ایفا می‌کنند.

بهترین وقت سفر به چین

وسعت چین و در نتیجه تنوع بسیار بالای آب و هوایی آن، تصمیم‌گیری در مورد زمان سفر را با مشکل مواجه می‌کند بطوریکه بسته به فصل سفر و مکان آن ممکن است زمان‌های مختلفی را به عنوان زمان مناسب مورد توجه قرار دهیم.
 • فصل بهار: اغلب نقاط کشور آب و هوایی خنک داشته و طبیعت زیبایی را شاهد خواهیم بود.
 • فصل تابستان: تابستان‌های چین معمولا بسیار گرم و البته بارانی است بطوریکه ممکن است بدون چتر و لباس بارانی مناسب قادر به بیرون رفتن از محل اقامت نباشید.
 • فصل پاییز: به طور کلی بهترین فصل برای سفر به چین است چراکه دمای هوا مناسب بوده و بارش باران نیز به شدت تابستان وجود ندارد. سپتامبر نیز تنها ماهی از سال است که موزه/ قصر پکن برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود.
 • فصل زمستان: زمستان‌های چین مخصوصا در شمال و همینطور استان تبت بسیار سرد بوده و با افزایش ارتفاع سردی هوا و شدت بادها بیشتر می‌شود. بنابراین در صورتی که قصد سفر در این فصل را دارید، حتما دمای هوای منطقه مورد نظر را چک کرده و لباس مناسبی به همراه داشته باشید.
نکته: در زمان‌هایی که مسافرت به چین از نظر آب و هوایی مناسب است، مشکلاتی مانند شلوغی فرودگاه‌ها و اماکن دیدنی و نیز سیستم حمل و نقل عمومی این کشور را شاهد خواهیم بود بطوریکه ممکن است در تهیه بلیط پرواز و نیز اتاق هتل با مشکل مواجه شوید. بنابراین در صورت انتخاب این فصول حتما برنامه‌ریزی قبلی دقیقی داشته باشید تا در وقت و هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید اگرچه عموما سفر در این زمان‌ها گرانتر نیز می‌باشد.
در صورتیکه به جهت عکاسی به این کشور سفر می‌کنید توصیه می‌کنیم در زمان‌هایی این سفر را انجام دهید که میزان ورود گردشگر به این کشور بالا نباشد تا بتوانید براحتی از سوژه‌های مورد نظر عکاسی نمایید.

شهرها و مناطق توریستی چین

جمهوری خلق چین دارای ۲۲ استان، ۴ شهر با مدیریت متمرکز و ۵ منطقه خودمختار است که نقاط تاریخی و توریستی بسیاری را در خود جای داده‌اند اما ورود و خروج اتباع خارجی در بسیاری از این مناطق تا سال‌های اخیر ممنوع بوده است.
این کشور وسیع و تاریخی از یک سمت در ساحل دریا قرار گرفته و کوه‌های و بیابان‌های بزرگی هم دارد فلذا برای دیدن تمام آثار تاریخی و مناطق زیبای این کشور روزها و شاید ماه‌ها زمان نیاز باشد. بنابراین داشتن برنامه‌ریزی سفر از قبل و مشخص کردن نقاطی که قصد بازدید از آنها را دارید، یک اصل مهم و ضروری در سفر تفریحی به چین است مگراینکه قصد تجارت داشته باشید و در زمان استراحت خود، سری به مناطق دیدنی و تاریخی کشور بزنید.
بطور کلی چین را می‌توان مقصدی ارزشمند برای هر نوع گردشگری دانست. کوه‌نوردان و شناگران، دوستداران طبیعت زیبای سواحل و کوهستان‌ها، علاقه‌مندان تاریخ و فرهنگ بشری و ... چین را کشور مورد علاقه خود خواهند یافت.

شهرهای مهم و توریستی چین

 • پکن: نام رسمی این شهر بیجینگ است. پرجمعیت‌ترین شهر دنیا و پایتخت چین که بعد از شانگهای دومین شهر بزرگ این کشور نیز محسوب می‌شود. مجموعه قصرهای معروف «شهر ممنوعه» در این شهر قرار دارد و بسیاری از گردشگران تنها به قصد دیدار از این مجموعه قصرها به پکن سفر می‌کنند.
 
 • شهر ممنوعه، شهرکی در قلب پکن که با دیواری ۱۰ متری و خندقی به عرض ۵۰ متر محصور شده است، تا سال ۱۹۲۴ که بازدید از آن برای عموم آزاد شد، منطقه‌ای ممنوعه محسوب می‌شد. چرا که محل سلطنت ۲۴ امپراطور آخر این کشور تعیین شده بود. این مجموعه‌ی چوبی، مساحتی بیش از ۷۰ هکتار داشته و یک ششم کشفیات تاریخی چین از آن بدست آمده است، فلذا اهمیت تاریخی بسیاری دارد.
 • شانگهای: بزرگترین شهر چین با جمعیتی بیش از ۲۳ میلیون نفر که مرکز تجاری اقتصادی کشور نیز محسوب می‌گردد. این شهر پربازدید‌ترین شهر کشور در چند دهه اخیر محسوب شده و بواسطه‌ی ساخت و توسعه کارخانجات مختلف، یکی از مرکز اصلی صنایع سنگین منطقه است.
 
 • گوآنگ ژو: یا کانتون سومین شهر بزرگ چین با جمعیتی بیش از ۱۲ میلیون نفر که در سال ۲۱۴ قبل از میلاد تأسیس شده و به سبب قرار گرفتن در نزدیکی مرز جنوبی این کشور، یکی از مراکز مهم تبادیل فرهنگی چین محسوب می‌گردد.
 
 • گوئی‌لین: شهری پرجمعیت در شمال شرقی چین و کناره رودخانه‌ی «لی» که به سبب طبیعت زیبا و منحصربفرد خود، جزء توریستی‌ترین شهرهای کشور نیز محسوب می‌شود. درختان زیتون این منطقه به سبب طعم و عطر خود شهرت جهانی دارند.
 
 • هانگ‌زو: شهری بسیار زیبا در شرق چین که به سبب وجود اماکن تاریخی باشکوه و طبیعت زیبا از نظر توریستی اهمیت بالایی دارد.
 
 • کُن‌مینگ: یا « یونان‌فو» شهری در جنوب چین با ارتفاع تقریبا ۲۰۰۰ متری که تابستان‌هایی مطبوع و زمستان‌های سرد داشته و برای گردشگران طبیعت مقصد ایده‌آلی است.
 • نان‌جینگ: شهری تاریخی و فرهنگی که از نظر تجاری و حمل و نقل مهم بوده و مقبره «مینگ» آن در فهرست جهانی یونسکو قرار دارد.
 • شی‌آن: شهری با قدمتی بیش از سه هزار سال که معروف‌ترین و دیدنی‌ترین اثر تاریخی آن، ارتش سفالین است. این شهر مرکز فرهنگ و تمدن چین نیز به حساب آمده و از نظر گردشگری شهری بسیار مهم محسوب می‌گردد. قرارگیری در مسیر جاده ابریشم بر اهمیت این پایتخت باستانی چین افزوده است.
 
 • یانگ‌ژو: شهری ثروتمند و غنی با قدمت بیش از ۲۵۰۰ ساله در شرق چین که به سبب اقامت مارکوپولو در آن و نیز به سبب تجارت برنج و ابریشم شهرت بسیاری دارد.
 
 • سو‌ژو: شهری بزرگ و بسیار زیبا در جنوب شرقی چین که به سبب معماری زیبای خانه‌های کنار رودخانه‌ای، به ونیز شرق نیز معروف است. باغ کلاسیک این شهر در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت گردیده است.

 
در مناطق مختلف چین، می‌توان از مکان‌های دیگری نیز دیدن کرد:
کوه‌های آهکی: این کوه‌ها در آثار هنری و نقاشی‌های تاریخی چینی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، تا حدی که یکی از نمادهای چین باستان محسوب می‌گردند. مشخصه‌ی اصلی این کوه‌ها، داشتن قله‌های نسبتا گرد و فرسایش طبیعی آنهاست. این کوه‌ها را می‌توانید در گوئی‌لین و گوآنگچی و نیز بسیاری از مناطق مرکزی و غربی استان گوئیژو مشاهده کنید.
معابد:از مهمترین این اماکن میتوان به غار موگائو در استان گانسو، متعلق به قرن چهارم میلادی، سنگ‌نوشته‌های دازو مربوط به قرون هفتم تا دهم میلادی و معبد یونگانگ گروتوئس نزدیک شهر داتونگ در استان شانچی اشاره نمود.
دیوار بزرگ چین: دیواری که در طی زمانی طولانی و توسط امپراتورهای مختلف حاکم بر چین برای محافظت از مرزها ساخته شده است و امروزه از مشخصه‌های اصلی کشور چین به شمار می‌رود.
 

مردم و فرهنگ در چین

فرهنگ عمومی مردم چین ترکیبی از خرده فرهنگ‌های متنوعی است که در این کشور پهناور رشد کرده‌اند اما پس از تاسیس جمهوری کمونیستی و سیاست یکسان سازی فرهنگی، بسیاری از آداب و سنن قدیمی بتدریج به دست فراموش سپرده شد. مرگ مائو و آغاز اصلاحات اقتصادی و نگاه به غرب پکن نیز سبب ترویج مصرف گرایی بین مردم غالبا فقیر این کشور شده است.
چین در حقیقت اتحادی از ۵۶ نژاد و فرهنگ‌های مختلف است که در سرتاسر این سرزمین پهناور، گسترده شده‌اند اگرچه بیش از نود درصد جمعیت این کشور از نژاد «هان» هستند ولی سایر نژادها نیز نقش پررنگی در این کشور بازی می‌کنند. بسیاری از مردم نژاد هان در اطراف رودخانه یانگ‌تسه و رود زرد سکونت دارند و بزرگترین نژاد زنده دنیا محسوب میشوند.

نظام سیاسی

جمهوری خلق چین به همراه کوبا، لائوس و ویتنام چهارکشوری هستند که هنوز دارای نظام حکومتی سوسیالیستی کمونیستی هستند. دولت چین اگرچه در بخش اقتصادی از سیستم اقتصاد باز و لیبرال حمایت می‌کند ولی در سایر بخش‌ها، اعم از سیاسی و اجتماعی، همچنان به اصول کمونیسم مائو پایبند است و محدودیت‌های بسیاری در رسانه‌های شنیداری و دیداری و نیز استفاده از اینترنت برای عموم قائل است.
این کشور اگرچه دارای چند حزب مختلف است ولی نظام سیاسی آن توسط حزب کمونیست اداره شده و بقیه احزاب نقش مشورتی داشته و بیشتر تأییدکننده سیاست‌های حزب کمونیست هستند تا مخالف آن.

زبان

زبان رسمی چین «ماندارین استاندارد» است که بخشی از زبان‌های چینی - تبتی محسوب شده و بیشتر در پکن صحبت می‌شود. این زبان از سال ۱۹۵۰ زمان آموزشی چین محسوب شده و بسیاری از مردم با آن آشنایی دارند. بعد از ماندارین، «وو» در شانگهای، ژیجیانگ و جیانگ‌سوی جنوبی و زبان کانتونیز در بیشتر نواحی گوانگ‌داگ تکلم می‌شود.
زبان ترکی اویغور در مناطق غربی و همینطور قرقیزی، قزاق و تبتی از سایر زبان‌های رایج در این کشورند. در مناطق شمالی نیز به سبب نزدیکی با مغولستان، زبان مغولی و در برخی مناطق نزدیک به شبه جزیره کُره، زبان کره‌ای رواج دارد.

تعطیلات در چین

چین به طور رسمی دارای ۷ روز تعطیل رسمی طی سال است که شامل روز اول ژانویه به عنوان اولین روز سال نو، فستیوال‌های بهاره به مدت سه روز، تعطیلات گینگ‌مینگ به مدت یک روز، اول میْ، فستیوال قایقرانی اژدها یا دراگون بوت، روز ملی چین از اول اکتبر به مدت سه روز و نیز جشن‌های میانه پاییز به مدت یک روز در ۱۵ آگوست است.
جشن‌ها و فستیوال‌های دیگری نیز در طی سال به مناسبت‌های مختلف و یا جهت گردشگران برگزار میگردد.
¤ هفته‌های طلایی دو هفته‌ دربرگیرنده جشن‌های روز ملی چین و همینطور فستیوال بهاره است که تخفیف‌های عمده‌ای در فروشگاه‌ها و هتل‌های چین ارائه می‌شود، منتها بسیاری از خود مردم چین برای استفاده از این فرصت به مراکز تجاری هجوم می‌برند که ترافیک و شلوغی شدید را شاهد خواهیم بود.

خدمات ارتباطی در چین

اینترنت: به جز هنگ‌کنگ و ماکائو، اینترنت در سایر نقاط چین به شدت تحت کنترل دولت مرکزی بوده و تحت سانسور وسیعی است. با این حال کافی‌نت‌های زیادی در شهرها وجود دارد که با قیمت ارزانی به ارائه خدمات می‌پردازند. منتها توصیه می‌کنیم از چک کردن ایمیل‌های حساس خود بخصوص آنهایی که حاوی اطلاعات حساب‌های بانکی و سایر مشخصات شخصی هستند در این کشور خودداری کنید چراکه امنیت کافی در این زمینه وجود ندارد. در صورت هرگونه استفاده از حساب‌های شخصی، حتما و حتما بعد از خروج از چین، رمزهای دسترسی خود را تغییر دهید.
موبایل: تنها شرکت همراه اول دارای قرارداد رومینگ تلفن همراه در چین است که در حال حاضر (شهریور ۹۳) نرخ مکالمه‌ای برابر ۲۵۰۰ تومان برای هر دقیقه را ارائه می‌دهد بنابراین بهتر است از سیم‌کارت‌های اعتباری قابل تهیه در این کشور استفاده کنید. با توجه به اینکه سیستم مخابراتی ایران ازسیستم ارتباطاتی GSM 900/1800 استفاده می‌کند و این سیستم در چین مورد استفاده نیست و یا بسیار گران است، بنابراین امکان استفاده از گوشی‌های خود جهت مکالمه را نخواهید داشت مگر اینکه تنها از قابلیت 3G برخی شرکت‌ها (تنها شرکت ارائه‌دهنده‌ی این سرویس در چین، یونیکام میباشد.) جهت دسترسی به اینترنت استفاده نمایید.
اغلب گردشگران که قصد سفر تفریحی به این کشور دارند، سعی می‌کنند از گوشی‌های ارزان قیمتی که در بازار چین فراوان است، استفاده کنند. با استفاده از اغلب این گوشی‌ها بدلیل آنلاک بودن می‌توانید از هر سیم‌کارتی استفاده کنید.

شماره‌های ضروری

پلیس: ۱۱۰
آتش‌نشانی: ۱۱۹
اورژانس: ۱۲۰
پلیس راهنمایی و رانندگی: ۱۲۲
مرکز اطلاعات تلفنی: ۱۱۴
مرکز حمایت از مصرف کنندگان: ۱۲۳۱۵

هتل و اقامت در چین

گزینه‌های اقامت در چین با توجه به منطقه‌ی مورد نظر و هزینه‌ها بسیار متنوع و گسترده است بطوریکه از هتل‌های پنج ستاره لوکس گرفته‌ تا مهمان‌خانه‌های کوچک و مراکز اقامت موقت بین راهی را شامل می‌شود.
برخی از مردم محلی نیز خانه‌های خود را به مسافران با قیمت مناسبی اجاره می‌دهند که در مناطق دور از شهرهای بزرگ این مسئله نمود بیشتری پیدا می‌کند.
بزرگترین مشکلی که برای اغلب مسافرین در این کشور وجود دارد، انگلیسی نبودن نام هتل‌ها و پر بودن اغلب آنهایی است که در راهنماهای سفر به این کشور لیست شده‌اند. در این وضعیت عدم تسلط رانندگان تاکسی به انگلیسی باعث وخامت اوضاع هم می‌شود! اما به هر حال قبل از سفر حتما از مکان چندین هتل بزرگ و کوچک کسب اطلاع کنید.
در چین نیز همانند هند می‌توان از خوابگاه‌های موقتی که در برخی ایستگاه‌های قطار وجود دارد و تخت‌های یک نفره در اختیار مسافران قرار می‌دهند، استفاده نمود. بطور کلی این قاعده در شهرهای چین را به یاد داشته باشید که در صورت پیدا نکردن هتل مورد نظر، سری به اطراف ایستگاه‌های اتوبوس و قطار بزنید که اغلب هتل‌های ارزان و مهمان‌پذیرها را می‌توانید در همان حوالی پیدا کنید.
حتی در صورت پیدا نکردن هیچ جایی برای ماندن می‌توانید به برخی حمام‌های آب گرم هم سر بزنید که برای سرویس‌های شبانه ( تا ۵ صبح) تخفیف‌های گاه تا ۵۰ درصد در نظر می‌گیرند. بدین ترتیب هم جای گرمی‌خواهید داشت و هم حمام آب گرمی مطبوع و البته قیمتی بسیار مناسب!
 • برنامه سفر را طوری بچینید که قبل از ساعت ۱۸ به شهر مورد نظر رسیده و دنبال هتل بگردید تا جاها پر نشده باشد.
 • در مورد قیمت محل مورد نظر هم بخصوص اگر مهمان‌خانه یا منزل اجاره‌ای باشد، می‌توان مذاکره کرد. پس چانه‌زنی را فراموش نکنید.
 • در مورد آب گرم برای استحمام نیز حتما مطمئن شوید.
 • برخی مهمان‌خانه‌های کوچک بعد از ساعت خاصی دیگر خدماتی ارائه نمی‌دهند و درها را هم به طور کامل می‌بندند. اگر قصد گشت و گذار در شهر را دارید حتما با مسئول مربوطه چک کنید که پشت در نمانید!

واحد پولی در چین

واحد پول رسمی چین، «رن‌مین‌بی» (Renminbi) نام دارد که یکای اصلی آن «یوآن» است. رن‌مین‌بی در لغت به معنای پول رایج نیز هست. فرق میان رن‌مین‌بی و یوآن مانند تفاوت بین ریال و تومان است. همینطور است تفاوت بین پوند و استرلینگ که استرلینگ ارز واقعی است ولی از پوند برای حساب و کتاب استفاده می‌شود.
به هر حال اغلب مردم ارز تبادلی در چین را یوآن می‌دانند و خریدها به این صورت انجام می‌شود. هر یوآن نیز به ده قسمت به نام‌های جیائو یا مائو و هر جیائو به ده قسمت فِن تقسیم می‌شوند.
لازم به ذکر است یوآن به واحدهای پولی کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز گفته می‌شود. البته برای نامگذاری ارزهای خارجی نیز از یوآن استفاده می‌شود. مثلا دلار آمریکا، می‌یوآن و یورو، او یوآن نامیده می‌شود.
نکته دیگر در تبادلات ارزی رسمی است که از رِن‌مین‌بی استفاده می‌شود تا یوآن. البته این امر قطعی نیست و بستگی به طرفین دارد.

در چین چه چیزی بخریم؟

چین کشور خوبی برای تجارت و بازرگانی است ولی این حرف دلیلی بر این نیست که برای خرید هر وسیله‌ای این کشور را توصیه کنیم. به طور مثال برخی کالاهای وارداتی مثل موبایل و دوربین عکاسی به خاطر مالیات بر ارزش افزوده‌ای که به هنگام خرید باید بپردازید، عملا گرانتر تمام می‌شوند. بنابراین انتظار نداشته باشید هرچیزی که قصد تهیه آن را دارید، ارزان باشد. بطور کلی خرید کالاهایی که ساخت خود چین نیستند، توصیه نمی‌شود حتی اگر شکلات و خوردنی‌ها باشند.
برخی فروشگاه های چینی در ایامی از سال اقدام به عرضه کالاها با تخفیف می‌کنند. بطور مثال اگر علامت 8折 را مشاهده کردید یعنی اجناس تخفیفی ۲۰ درصدی خورده‌اند. طبق این رسم هرچقدر عدد پشت نماد کمتر باشد، درصد تخفیف بیشتر می‌شود.

غذا و رستوران در چین

جمعیت چین در سال ۱۰۰۰ بعد از میلاد نزدیک به یکصد میلیون نفر بوده است که برای آن دوران تعداد زیادی به شمار می‌رود. زیادبودن جمعیت و همینطور کمبود مواد غذایی و بلایای طبیعی هولناکی که گاه و بیگاه بر ساکنان این کشور نازل می‌شد، بر نوع آشپزی و مواد مصرفی بکار رفته تأثیر بسیار زیادی گذاشته است.
غذای غالب مردم این کشور برنج و خورشت یا سُس‌های متنوعی است که به روشهای مختلفی طبخ می‌شوند. عادت سرخ کردن مواد غذایی نیز همانند ایران در این کشور نیز رایج است. بطور کلی آشپزی چینی مکتبی خاص است که تأثیر فراوانی بر سایر آشپزی‌های دنیا گذارده است. از سایر فرهنگ‌های آشپزی رایج در چین می‌توان به آشپزی هندی، مغولی و غربی نام برد.
چینی‌ها از گوشت برخی پستانداران و آبزیان دریایی استفاده می‌کنند که در فرهنگ‌های غیر چینی هیچ کاربردی ندارند. بنابراین قبل از خوردن غذا، از نوع مواد مصرفی مطمئن شوید. به طور مثال گوشت قورباغه یکی از غذاهای مورد علاقه چینی‌هاست و یا طبخ حشرات طرفداران بسیاری دارد.

انواع آشپزی چینی

آشپزی کانتونیز

این نوع آشپزی که در آمریکا نیز به سبب مهاجرت چینی‌های ساکن استان کانتون به این کشور رواج دارد، در جنوب کشور چین استفاده می‌شود. برنج و سرخ کردنی‌ها از عمده غذاهای این نوع آشپزی هستند. سوپ وونتون، گوشت شیرین یا دودی و رولت تخم مرغ از دیگر غذاهای رایج این نوع فرهنگ آشپزی است.

آشپزی ماندارین

کباب اردک‌های پکن‌ای معروف‌ترین غذای این نوع آشپزی است اگرچه انواع کیک و نودل نیز محبوبیت زیادی دارند.

آشپزی شانگهای

در این فرهنگ آشپزی، آبزیان دریایی - ماهی و خرچنگ و ... نقش مهمی‌ دارند. سس‌های این منطقه بسیار خوشمزه و پرطرفدارند.

آشپزی سی‌چوآن

غذاهای تند و داغی که پر از فلفل، سیر، پیاز و تره‌فرنگی هستند، در این آشپزی فراوان بوده و بسیار لذیذ و مقوی هم هستند. این نوع آشپزی در غرب طرفداران بسیاری دارد.
همانطور که می‌دانید چای محبوب‌ترین نوشیدنی چینی‌هاست و به وفور یافت می‌شود. مخصوصا چای سبز در این کشور بین مردم محلی و همینطور گردشگران بسیار محبوب است. البته چای سیاه‌رنگ نیز مصرف زیادی دارد و از این بابت خیالتان راحت باشد.

نکات سفر به چین

چینی‌ها مردمی سخت‌کوش و پرکار هستند و به تاریخ خود افتخار می‌کنند، بنابراین از هرگونه اهانت و تمسخر نسبت به نمادها و عقاید و فرهنگ این کشور خودداری کنید. با مردم به مهربانی برخورد کرده و اگر مهمان منزلی شدید، حتما هدیه‌ای هرچند کوچک به همراه داشته باشید.
چینی‌ها مردمی مهمان‌نوازند و ممکن است دو برابر غذایی که ضروری است، برای مهمان‌شان تهیه کنند. سنت دیگری که در این کشور رایج است، این است که اگر همه غذای بشقاب خودتان را بخورید یعنی هنوز گرسنه هستید و میزبان باید برایتان غذا تهیه کند!
برای یادگیری نحوه خوردن غذاها هم بهترین راه یادگرفتن از بغل دستی‌تان است!
اگر در معابد بودایی علامت صلیبی شبیه علامت نازی‌ها را مشاهده کردید، توجه داشته باشید که این علامت از قرن پنجم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و ربطی به مذاهب دیگر و یا ایدئولوژی نازیسم ندارد.
سیستم انتقال برق این کشور در مناطق شهری همانند ایران و ۲۲۰ ولت است.
از سیگارکشیدن در اماکن عمومی خودداری کنید چراکه ممنوع است و جریمه‌های گاه بسیار سنگینی گرفته می‌شود.
توصیه می‌کنیم از هرگونه بحث سیاسی مربوط به این کشور از جمله مسائل حزب حاکم و مسائل مربوط به تبت و تایوان جدا خوداری کنید.

امنیت در چین

چین کشوری بزرگ و پرجمعیت است که سطح زندگی اغلب مردم در سطحی پایین قرار دارد. نرخ جرم و جنایت در این کشور در مناطق مختلف آن، متفاوت بوده و بسته به جمعیت و وسعت شهرها میتوان انتظارات مختلفی داشت. بطورکلی می‌شود گفت شهرهای بزرگ چین، امنیت بیشتری دارند درحالیکه شهرهای کوچکتر از این نظر در وضعیت مناسبی نیستند.
بسیاری از گروه‌های تبهکاری چین در شهرهایی مثل گوآنگ‌دانگ و فوجیان و همینطور هنگ‌کنگ مستقر شده‌اند. جرائم کوچکی مانند جیب‌بری و کیف‌زنی در مناطق شلوغ رواج دارد، همینطور دوچرخه دزدی نیز شایع است. بنابراین در صورت اجاره دوچرخه، حتما قفل مناسبی نیز تهیه کنید.
در برخی شهرهای توریستی، افرادی که تقریبا مسلط به زبان انگلیسی هستند، اقدام به برقراری ارتباط با گردشگران کرده و سعی می‌کنند با راهنمایی آنها به مناطق دیدنی، نظرشان را جلب کنند. گشت و گذار با اغلب این افراد خطری ندارد منتها ممکن است با دعوت شما به رستوران یا کافه، چند برابر مبلغ غذا یا نوشیدنی را از شما طلب کرده و سهم خودشان را هم بردارند. اگر مسئله‌ای آزار دهنده مشاهده کردید و یا احتمال خطری بود، حتما با شماره پلیس (۱۱۰) تماس بگیرید.
نرخ تصادفات جاده‌ای و خیابانی در چین بسیار بالاست بنابراین هنگام عبور از عرض خیابان‌ها نکات ایمنی را رعایت کنید. هنگام پیاده‌روی در پیاده‌روها هم مراقب موتورسوارها باشید که در پیاده رو حرکت می‌کنند. به علائم راهنمایی و رانندگی هم اعتماد کامل نکنید. عبور از چراغ  قرمز و عدم توجه به محل عبور عابرین پیاده و سرعت غیرمجاز امری عادی محسوب می‌شود.
در مناطق شرقی و جنوب شرقی این کشور مراقب مسئله مواد مخدر باشید که مجازات‌های سنگینی به همراه دارد.

سلامت در چین

تقریبا ۱۶ شهر آلوده دنیا در چین قرار دارند که پکن در این میان یکی از آلوده‌ترین شهر دنیا از نظر صوتی و هوا محسوب می‌شود. بنابراین اگر به بیماری‌های ریوی و تنفسی مبتلا هستید، به این نکته توجه داشته باشید.
هنگام استفاده از سرویس‌های بهداشتی حتما بهداشت فردی را رعایت کرده و حدالامکان از سرویس‌های بهداشتی که در مناطق توریستی ساخته شده، استفاده کنید. به همراه داشتن صابون بسیار توصیه می‌شود.
به هنگام مراجه به رستوران‌ها سعی کنید از رعایت بهداشت رستوران مطمئن شوید. غالب رستوران‌های بزرگ وضعیت مناسبی دارند و بالعکس رستوران‌های کوچکتر ممکن است چندان به رعایت بهداشت پایبند نباشند.
چین یکی از کشورهایی است که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، دارای نرخ رشد سریع مبتلایان ایدز است. بنابراین ضمن رعایت بهداشت فردی، در صورت مراجعه به اماکنی که طب سنتی ارائه می‌دهند، از رعایت اصول بهداشتی و ایمنی مطمئن شوید.
شیوع برخی بیماری‌های واگیردار بسیار خطرناک همچون آنفلوانزای پرندگان در برخی مناطق چین اتفاق می‌افتد که دنبال کردن اخبار پزشکی قبل از سفر به این مناطق را امری حیاتی می‌کند.

توصیه‌های عمومی سفر

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و ... . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح "توی چشم نباشید". کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گرانفروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.